Rozhovor s Robertem Vrbou

12

Představ nám v krátkosti Vaginátora. O čem je?

Vaginátor je sci-fi komedie o tom, že lidstvo zmutovalo v obrovské, masožravé vagíny, protože lidi polykali a polykali… prášky na zlepšení sexuální výkonnosti. O několik desítek let později už je na světě jen jedna malá vyhlazovací jednotka V1, která se snaží zlikvidovat monstra a najít přeživší. Musejí taky zachránit svého generála a dostat se zpátky časem, aby zabili doktora, co ty prášky vymyslel. Asi tak.

Kde vznikl nápad na natočení Vaginátora? Čím a jakými filmy jste se při tvorbě inspirovali?

Nápad vznikl v hospodě. Protože když je tady Predátor a Terminátor, proč by nemohl být i Vaginátor? Chtěli jsme zkrátka natočit něco jako jsou ty krásně béčkové filmy z 50. let. The Blob, Vosí žena, The Crawling Eye nebo It Conquered the World od Rogera Cormana, kde se bojuje proti obrovské nehybné potvoře na kolečkách a střílí se do ní. Chtěli jsme ale něco vlastního. Něco českého. Něco šíleného. Jinak námět je můj a Jarka Fibingera, což je můj dlouholetý kamarád a spoluherec z divadla.

Po jedničce se prý vyrojila prohlášení, že film je trošku gynofobní. Co na to říkáš? A bude dvojka smířlivější?

Nebude. Spíš naopak. Jestli to ale mám říct nějak oficiálně, tak určitě nechceme nikoho urážet. Genderové problémy neřešíme, protože náš film je jenom ujetá… jak to nazvat? Osobitá zábava! Takže nejsi misogyn? Ne. Rozhodně ne! Miluju holky! A některé holky v tom filmu taky bavilo hrát! Alespoň doufám.

Kolik vás film do teď stál peněz?

To nikdo nepočítá. Několik výplat a ještě nekolik jich stát bude. Řekněme, že nějákých pár desítek tisíc. Ono se to možná nezdá, ale amatérský film který nemá žádné externí finance, sežere dost peněz na kostýmech, vybavení, rekvizítách, maskách, samopalech a samozřejmě umělých vagínách.

Kolik máte ve filmu vagín?

Stejně jako v těch Cormanových filmech tam je zatím monstrum jedno, ale ve finále jich bude možná víc. Možná. Pokud budeme mít dostatek tisícovek.

10

Myslíš, že by se profi režiséři u nás měli zajímat víc o žánrové filmy? Koneckonců, u nás se točí především lidové komedie a dramata z období komunismu. Případně kombinace těchto dvou žánrů. Myslíš že čeští diváci nemají zájem o nic jiného?

Podle návštěvnosti českých kin mají lidé skutečně zájem hlavně o tebou jmenované žánry, případně ještě o romantické komedie a historické filmy jako Lidice nebo Masaryk. Nebo o zaručená jména jako je Svěrák nebo Hřebejk. Peníze u nás se prostě dávají hlavně na filmy s ryze českou tématikou, na ty ostatní jen zřídka. Proč? To nevím. Asi by na to lidi nechodili. V tom je svoboda amatérského filmu. Nemusíme se starat, jestli to vydělá a můžeme si točit cokoliv, protože nás neomezuje dohled producenta, který by do toho kecal.

Jaký si myslíš, že je obecně stav amatérského filmu u nás?

Myslím, že se podstatně zlepšuje, protože máme lepší techniku, která dřív nebyla. Jediné, co občas chybí, jsou dobré náměty a scénáře. Nedávno mě například zaujal Lesapán Pavla Soukupa, který už ale nebyl amatérský, protože nebyl nejlevnější a měl technické a finanční zázemí. Jen škoda, že nebyl trošku delší. Některé české amatérské filmy jsou samozřejmě povedené, ale mě víc baví zahraniční kraťasy.

Osobně strašně nerad nazývám dobré amatérské filmy amatérskými, nazývám je jen krátkými filmy podobně jako třeba v USA. Proč si myslíš, že se u nás dělí krátké filmy striktně na amatérské a studentské?

Je to pro nás trošku nevýhoda. Normální amatér na úrovni studentského filmaře se nemá šanci dostat na některé festivaly. Studentské filmy mají výhodu propagace samotnou školou, pod kterou snímek vznikl. My amatéři si ale rádi říkáme nezávislí tvůrci. Je třeba si uvědomit že amatérský neznamená nekvalitní film, ale absolutně svobodný film!

Působíš v ochotnickém divadelním souboru SUUD (Souboru Unikátně Unylých Divadelníků). Co nám můžeš prozradit o něm?

Působíme přes deset let v divadle Barka. Hrajeme svoje hry i adaptace jiných autorů. Diváci léty přibývají, takže je to asi baví stejně jako nás.

Kterou hru, z těch co jste hráli, máš nejraději?

Nejvíc mě asi bavilo hrát Velkolepost nevyléčitelných. Což je taková romatická historická komedie o jednom nevšedním seznámení. Já jsem si v tom hrozně užíval svoji roli postaršího lorda, který nabaluje ženy na svém sofa a zapisuje si jejich sexuální zážitky.

Hráli jste Rocky Horror Show a já se nemůžu nezeptat na roli doktora Frankenfurtra, což je transvestitní mimozemšťan z planety Transexuální Transylvánie. Co tě baví na těchhle ujetých postavách?

Mně všichni říkají, že z každé i normální postavy udělám úchyla. Už odmala mě baví postavy cholerické a něčím divné. Myslím, že i sebeslušnější člověk má v sobě kousek úchyla, jen někteří to velice dobře skrývají.

A ty by jsi na sebe nějakou úchylku prozradil?

Hm. Holky s culíkem? (smích)

11

Zpět k filmu. Ty umíš točit i seriózní filmy, například Až oči mé se rozevřou. Kde vznikla inspirace k tomuhle filmu?

Oči vznikly, protože miluju Kalašovky a československé filmy z období 60. a 70. let. Konkrétně Kalašovky mají takovou nepříjemnou atmosféru, kterou jsme chtěli zkusit převést do našeho filmu. Tenhle projekt navíc vznikl i proto, že prvnímu Vaginátorovi bylo vyčítáno, že je to hlavně komedie a málo horor, takže jsme se rozhodli pro něco československého, depresivního a děsivého.

Co plánuješ do budoucna? Vznikne někdy Vaginátor 3?

Divadlo máme naplánované na roky dopředu. Muzikály i činohry. Co se týče filmů, tak točíme dokumentární film o zpěvákovi Tonym Sue, kterého vůbec nikdo nezná. A ať děláme rozhovory s kýmkoliv, tak si ho nikdo nepamatuje! Sám nevím, jestli je už po smrti nebo naživu. A také určitě chystáme film o zapálené fanynce Petra Spáleného.

Co se svézt na vlně hollywoodských rebootů a námět nějakého filmu otočit ve stylu nových Krotitelů duchů a Dannyho parťáků? Tedy all female cast bojující proti masožravým penisům?

Pokud ještě nekdy vezmeme do ruky samopaly, tak to rozhodně bude film o ženách, co dávají na prdel chlapům. Byla by to zábava. Uvidíme kolik odporu nebo nadšení vyinkasuje druhej Vaginátor.